کفش ورزشی مناسب خود را چگونه انتخاب کنیم؟

کفش ورزشی مناسب خود را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب کفش مناسب با اندازه و شکلی مطلوب یکی از نکات قابل توجه برای افرادی است که ورزش می کنند، به راستی کفش ورزشی مناسب برای پرداختن به رشته های گوناگون باید چه شاخص هایی داشته باشد و آن را چگونه انتخاب کنیم؟

تهیه کفش ورزشی مناسب که امروزه به عنوان یکی از ابزار اصلی هر رشته ورزشی مطرح است برای اجرای بهتر ورزش بسیار مهم بوده و دارای سه کارکرد اصلی حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن است. به طور کلی عناصر آناتومیک و فیزیولوژیک به طور همزمان سبب حرکت موثر می شوند. در حرکت سه فاکتور حرکت ایمن، حرکت موثر و حرکت با کیفیت بسیار مهم است.

کفش ورزشی

آناتومی اصلی یک پا را ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل، ۱۹ عضله و یک گروه از لیگامنت ها تشکیل می دهند. ساختار پا نقش بسیار مهمی در حرکت دارد. علوم حرکت شناسی و بیومکانیک در حرکت پا بسیار به یکدیگر وابسته هستند.
یک پا به طور متوسط روزانه ۱۰ هزار بار با زمین برخورد می کند و به طور میانگین ۱۸۶ هزار و ۷۵ کیلومتر را در طول زندگی طی خواهد کرد، در پرش یک پا و یا در یک گام بلند حدود ۳۱۵٫۵ کیلومتر فشار روی پای ورزشکار وارد می شود.

در پا سه مکانیسم ذخیره انرژی(جذب شوک) شامل کشش تاندون آشیل، صاف شدن قوس پا و بالشتک زیر پاشنه پا وجود دارد.

کفش ورزشی

ساختار کفش ورزشی

برای رعایت سه فاکتور مهم در حرکت باید توجه زیادی به پا داشته باشیم و برای رسیدن به این هدف باید کفش مناسبی را انتخاب کنیم. یک کفش ورزشی مناسب دارای آناتومی خاص خود بود که قسمت های مهم آن شامل محل شست پا، پشت پاشنه، داخل کفی، وسط کف، خارج کفی، گردنی مچ پا و زائده پاشنه است.

کفش ورزشی

چند نکته برای انتخاب کفش مناسب ورزشی

 • کفش باید اندازه پا باشد نه اینکه صرفا زیبا باشد.
 • در هنگام خرید هر دو لنگه کفش را امتحان کنید.
 • وقتی کفش را پوشیدید بایستید و مطمئن شوید که در پنجه پا سه تا ۱۲ میلیمتر از انگشت شصت پا فضای خالی وجود دارد.
 • هرگز کفش تنگ به امید اینکه جا باز می کند نخرید.
 • کفشی بخرید که برای ورزش مورد نظر طراحی شده باشد.
 • اگر پای شما به چرم روی کفش فشار می آورد به طوریکه سبب بیرون زدگی آن از کفش می شود از این عمل به خصوص در ورزش هایی همچون والیبال و بسکتبال جلوگیری کنید.
 • کفشی بخرید که به اندازه کافی حرکت را کنترل کند.
 • افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده کنند که انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و از پوشیدن کفش هایی که پا را محدود می کند خودداری کنند.
 • افراد دارای کف پای صاف بایداز کفش دارای لایه میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی استفاده کنند.
 • افراد دارای قوس کف پای طبیعی از کفش هایی با برآمدگی مختصر استفاده کنند.

انواع کفش ورزشی

کفش پیاده روی

راه رفتن متداول ترین فعالیت حرکتی انسان بوده و آزاد بودن و در هم نپیچیدن پا هنگام راه رفتن نکته بسیار مهمی است. همین موضوع درباره پاشنه کفش هم صادق است.کفش باید همیشه با حرکت پا خم شود. سبکی،انعطاف پذیری کفش در پنجه و ضربه گیری از ویژگی های یک کفش پیاده روی مناسب محسوب می شود.

کفش ورزشی

کفش دو و میدانی

امروزه حدود ۲۰۰ نوع کفش رشته ورزشی دو موجود است. تحقیقات نشان می دهد اضافه شدن ۱۰۰ گرم به وزن کفش، سرعت دونده ماراتن را یک تا دو دقیقه کاهش و مصرف انرژی را یک درصد افزایش می دهد.در این کفش ها باید تحرک انگشتان در هر جهت(بالا، پایین، جلو و پهلوها) با آزادی انجام گیرد.

فاکتورهای موثر درانتخاب کفش دو به شرح زیراست:

 • انعطاف پذیری: انعطاف در قسمت برجستگی کف پا
 • رویه کفش: نایلون یا نایلون غربال شده
 • ضربه گیری: در قسمت کفی و پاشنه باید پد گذاری شود.
 • کفی کفش: استفاده از مواد دارای دوام بیشتر و دارای پایه کربن.
 • پاشنه کفش: دارای شکاف های عمیق باشد. در رشته های مختلف زیرمجموعه دو و میدانی کفش های مخصوص آن رشته مورداستفاده قرار می گیرد.

کفش فوتبال

این کفش باید طوری ساخته شود که طیف حرکتی فیزیولوژیک را محدود نکند.تخت کفش نیز باید طوری طراحی شده باشد که اززخم شدن وسط کف پا جلوگیری کنددر عین حال امکان حرکت قوسی مناسب نیز وجود داشته باشد تا وضعیت بهتری برای ضربه با روی پا به توپ فراهم شود. کفش مدرن فوتبال وزنی فقط حدود ۲۵۰ گرم دارد.

کفش ورزشی

کفش فوتسال

با توجه به افزایش فشار بر روی رباط، غضروف ها بویژه مچ پا،زانو و تاندون آشیل کفش های تخت آجدار(Bristle sole) مطلوب است تا قابلیت ضربه گیری بیشتری در تخت کفش داشته باشد.

کفش ورزشیکفش کشتی

برای اجرای مناسب حرکات این کفش باید ازانعطاف پذیری،قدرت و استقامت بالایی برخوردار باشد، همچنین باتوجه به براق و لیز بودن کف پوش سالن های کشتی باید در ته کفش عاج مناسب برای اصطکاک مطلوب باشد. برای زیر کفش نیز باید ابری نازک وجود داشته باشد.

کفش ورزشی

ارسال دیدگاه

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها
error: