پارچه گورتکس (Gore-Tex) چیست؟

پارچه گورتکس (Gore-Tex) چیست؟

اگر قرار است در معرض شرایط سخت آب و هوایی باشید، بهتر است با پارچه گرتکس (Gore-Tex) آشنا شوید، این فناوری در شرایط آب و هوایی سخت به شما کمک بسزایی می کند.

اگر در شرایطی قرار بگیرید که کیفیت پوشاک تان و عملکردش در برابر باران و باد و سرما برایتان با اهمیت تر از سایر مواقع باشد، و یا اگر برای یک بار، کوهنوردی را امتحان کرده باشید، حتما نام پارچه گورتکس را هم شنیده اید. در این مطلب به معرفی و بررسی پارچه گورتکس میپردازیم.

پارچه گورتکس، پارچه ای مقاوم و قابل اعتماد در برابر باران، باد و سرما در شرایطی ست که امکان تعویض لباس خود را به آسانی نخواهید داشت.

این پارچه دارای چند لایه با قابلیت آب بندی درزها و منافذ کاملا ضد آب، ضد باد و مقاوم در برابر رطوبت میباشد. بدیهی است که هیچ پارچه یا پوشاکی همیشه با دوام نخواهد بود، اما پارچه گورتکس با پشت سر گذاشتن آزمون های کنترل کیفی موفقیت آمیز بسیاری، نشان داده که دوام، خاصیت ضد آب بودن، تنفس و طول عمرش بیشتر از انواع دیگر پارچه هاست.

قابلیت تنفس یکی از برجسته ترین ویژگی های پارچه گورتکس است، که با فناوری منحصر به فردی تعریق بدن را به سرعت از لایه های درونی لباس به بیرون منتقل میکند و موجب احساس سبُکی و راحتی در بدن میشود و همچنین با خارج کردن رطوبت موجود در داخل لباس، از اتلاف گرما جلوگیری میکند.

جنس پارچه گورتکس

لایه های گورتکس ترکیبی از دو ماده بی نظیر است که یکی از آنها تترا فلوئورو اتیلن خالص میباشد که با 9 میلیارد منفذ بسیار ریز در هر اینچ مربع، مانع نفوذ آب به داخل لباس میشود. و ماده دیگر تشکیل دهنده گورتکس، ماده ایست که دافع چربی بوده و به همین دلیل از آلودگی به مواد چرب نظیر انواع روغن های نفتی، حشره کشها و مواد خوراکی و غیره جلوگیری میکند

 

دو نوع معروف از پارچه های گورتکس

پارچه های بادشکن گورتکس، که قابلیت استفاده در شرایط جوی متفاوتی را دارند، و همانطور که از اسمشان پیداست کاملا ضد باد بوده، قابلیت تنفس نیز دارند، اما ضد آب نیستند و برای هوای مرطوب مناسب نخواهند بود.

پارچه های ضد آب گورتکس، که دارای درزها و شکاف های ضد آب و ضد هوا بوده و با مقاومت و انعطاف پذیری بالا در برابر آب و رطوبت، کاملا مناسب استفاده در هوای مرطوب میباشند.

 

قابلیت های پارچه گورتکس بطور خلاصه

  • سَبُک بودن
  • چند لایه بودن
  • مقاوم و انعطاف پذیر در برابر شرایط آب و هوایی و سایش
  • ضد آب
  • ضد باد
  • قابلیت تنفس
  • شستشو و مراقبت آسان

چگونه میتوان پارچه ای ساخت که آب محیط را از خود عبور ندهد اما عرق بدن را که بصورت بخار است به بیرون هدایت کند؟

بله اگر در درس شیمی قوی بودید حتما پاسخ سوال را میگفتید!

چون آب محیط در ریزترین صورت به شکل قطره هست باید پارچه ای بسازیم که منافذ آن خیلی کوچکتر از قطره آب باشد تا آب توانایی نفوذ به داخل را نداشته باشد و همینطور منافذ آن خیلی بزرگتر از مولکول آب باشد تا بخار آب از آن نفوذ کرده و به بیرون از لباس خارج شود.

باب گُر (Bob Gore)در اثر کمی بی حوصلگی این پارچه را اختراع کرد. کلمه GORE-TEX ترکیبی از نام فامیلی مخترع و  TEX  مخفف کلمه textile  به معنی الیاف میباشد.

حال سوال اینجاست که چگونه میتوانیم گورتکس واقعی را تشخیص دهیم و پارچه تقلبی را به اسم گورتکس به ما قالب نکنند؟

ساده ترین روش را در این نوشتار با شما در میان میگذاریم. برای انجام این آزمایش به یک عدد استکان، یک شیشه و آب داغ نیاز دارید.

شیوه آزمایش بدین طریق هست که آب داغ را تا نصف استکان ریخته و پارچه را روی دهانه استکان قرار دهید طوری که قسمت درونی پارچه به طرف آب داغ باشد. حال شیشه را بر روی پارچه قرار دهید. دو الی سه دقیقه صبر کرده و شیشه را بردارید، اگر گورتکس واقعی باشد باید شیشه خیس شود، یعنی پارچه بخار آب را از خود عبور داده و به شیشه چسبیده و در روی شیشه به آب تبدیل شده است (عمل میعان). دست نگه دارید هنوز آزمایش تمام نشده و الان باید ضد آب بودن گورتکس را آزمایش کنید. مقداری آب با دمای معمولی را به روی پارچه از طرف غشای بیرونی آن بریزید و کمی منتظر باشید تا ضد آب بودن آنرا نیز مشاهده کنید.

 

چگونه و از کجا بخریم؟

در موقع خرید باید دقت نمائید چراکه درست است که پارچه ضد آب است اما باید تولید کننده حتما درزهای آن را از داخل آب بندی کرده باشد. داشتن کلاه و دوخت مناسب و کیفیت که در برندهای ایرانی هم یافت می شود اهمیت بسزائی دارد. از دیگر امکانات آن داشتن یک لایه دیگر پلار است که برای ایجاد گرما استفاده می شود و باید حتما بتوان آن را جدا در داخل لباس نصب کرد به دلیل اینکه تنفس لباس به راحتی از دست خواهد رفت و اگر آب و هوایی که در آن فعالیت می نمائید کمی گرم شود به سرعت ایجاد تعرق می نماید. برای خرید برندهای معتبر بهتر است به فروشگاههای وسایل کوهنوردی و طبیعت گردی مراجعه نمائید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها
error: